Sayfa Yükleniyor Sayfa Yükleniyor..
Konya Web Tasarımcısı,Kişiye özel çikolata,

Kurumsal

Hakkımızda

1955 yılında Konya’da kurulan Kazımağa Gıda Ltd. Şti. Konya’nın lokantacılık ve restorancılık sektörünün gelişimini yakından takip eden, bu gelişime önemli ölçüde katkı sağlayan bir kuruluştur. Başta kuru fasulye, kavurma, pilav, çorba çeşitleri olmak üzere Anadolu’nun geleneksel tatlarını usta ellerin marifetleriyle harmanlayarak 56 yıldır Konyalının ve Konya’ya gelen misafirlerin beğenisine sunmaktadır.

 

Vizyonumuz

Konya’nın klasikleri arasında yer alan Kazımağa lokantası, lokantacılık ve restorancılık sektörüne kattığı artılarla gelecekte marka isminin Türkiye genelinde bilinmesini amaçlamaktadır. Samimiyetin, arkadaşlığın beraberinde enfes yemek çeşitlerin bulunduğu Kazımağa olarak 56 yıllık tecrübemizi kaliteden ödün vermeden gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflemekteyiz.

 

Misyonumuz

Geleneksel tatların takipçisi olarak Kazımağa’nın amacı güvenilir firma portföyünü sürdürerek, her zaman kalitenin, samimi ortamın, sağlıklı ve lezzetli sofraları arayanların tek adresi olmak, bu farkının devam ettirilmesi için gereken hassasiyeti göstermektir.

 

Kalite Politikası

1. Tamamen yerli üretim olan fasulyeler: Kazımağa lokantasında kullanılan kuru fasulyeler, Konya’nın, Atatürk’ün emri ile 1926 yılında ilçe haline getirilen Çumra da ekilmektedir. Çumra ilçesi, İç Anadolu'nun güneyinde, Türkiye'nin en büyük kapalı havzası olan Konya Ovası'nda yer alan ve Konya iline bağlı olan bir ilçedir.

2. Yemeklerde özel üretim fasulyeler kullanılmaktadır: Kazımağa yetkilileri tarafından seçilen tohumlar, yine Kazımağa yetkililerinin gözetimi altında Çumra’nın verimli topraklarında ekilmektedir. Tohumların ekimden ürünlerin toplanma aşamasına kadar süreyi kapsayan meşakkatli sürecin tamamı Kazımağa’nın kontrolü ve gözetimi altında geçerek en leziz ve sağlıklı kuru fasulye yemeğinin elde edilmesi sağlanıyor.

3. Yardımcı gıda elemanlarının en kalitelisi kullanılmaktadır: Başta kuru fasulye olmak üzere Kazımağa’da yapılan tüm yemek ve çorba çeşitlerinde hem ana malzemelerinin hem de yardımcı malzemelerinin en kaliteli olanları kullanılarak hedef kitleye sağlıklı sofra hizmeti sunulmaktadır.

4. Kalite kontrolleri yapılmaktadır: Yerli üretim olan kuru fasulyeler, sofralara gelmeden önce, Kazımağa ustaları tarafından birkaç kez pişirilerek kalite kontrolden geçirilir. Kalite kontrol uygulamasında sadece testi geçen ürünlerin mahsulleri sofralara konulmaya hak kazanır.

5. Uygun fiyata sağlıklı yemek satışı gerçekleştirilmektedir: Kazımağa 56 yıldır kaliteden ödün vermeden yaptığı yemeklerde uygun fiyat avantajını da sürdürmeyi devam ettirmektedir. Hem memurun, hem esnafın, hem öğrencinin hizmetlerden yaralanabilmeleri için Kazımağa makul fiyat politikasını sürdürmekte Konyalıların ve Konya misafirlerinin bu eşsiz lezzetleri tatmaları için fiyat avantajından asla vazgeçmemektedirler.